  • APT2X30D100J
APT2X30D100J
advertisement
Manufacturer No:
APT2X30D100J
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-APT2X30D100J
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT2X30D100J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APT2X30D100J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    30.000004g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    28A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 1000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.3V @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    28A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    210A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Forward Voltage
    2.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    28A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    290 ns
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    210A
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Recovery Time
    290 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Height
    9.6mm
  • Length
    38.2mm
  • Width
    25.4mm