  • APT20M19JVR
APT20M19JVR
advertisement
Manufacturer No:
APT20M19JVR
HK JDW NO:
523-APT20M19JVR
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
APT20M19JVR
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 19m Ω @ 500mA, 10V ±30V 11640pF @ 25V 495nC @ 10V SOT-227-4, miniBLOC
Step5Bar-code shipping tag
APT20M19JVR
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS V®
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    112A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Power Dissipation
    500W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    19m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    11640pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    112A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    495nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    112A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V