  • APT15DQ100KG
APT15DQ100KG
advertisement
Manufacturer No:
APT15DQ100KG
HK JDW NO:
523-APT15DQ100KG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
APT15DQ100KG
Purchasing and Inquiry
APT15DQ100KG Overview
There is an average rectified current of 15A volts for this device.Forward current may not exceed 15A.This fuse has a current rating of 15A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.There is no maximum value for 80A surge current.The datasheets show a peak reverse of 100μA, as shown in the data chart.
APT15DQ100KG Features
an average rectified current of 15A volts
a current rating of 15A
the peak reverse is 100μA
APT15DQ100KG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation APT15DQ100KG applications of single-phase diode rectifier.
  • Freewheeling
  • Switching Diode
  • DC motor control and drives
  • Power converters
  • Welders
  • Ultra High-Speed Switching
  • Battery chargers
  • Reverse Polarity Protection
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
Step5Bar-code shipping tag
APT15DQ100KG
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Weight
    6.000006g
  • Diode Element Material
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Technology
    AVALANCHE
  • Current Rating
    15A
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1000V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    80A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Forward Voltage
    3.06V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    235 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1kV
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A
  • Recovery Time
    235 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Height
    9.19mm
  • Length
    10.26mm
  • Width
    4.72mm