  • APT14F100S
APT14F100S
advertisement
Manufacturer No:
APT14F100S
HK JDW NO:
523-APT14F100S
Package:
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
APT14F100S
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 980m Ω @ 7A, 10V ±30V 3965pF @ 25V 120nC @ 10V 1000V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Quantity:
In Stock : 8219
Step5Bar-code shipping tag
APT14F100S
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    POWER MOS 8™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    PURE MATTE TIN
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    500W Tc
  • Power Dissipation
    500W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    980m Ω @ 7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3965pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    14A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    120nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1000V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    14A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.98Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    56A