  • APT10SCE170B
APT10SCE170B
advertisement
Manufacturer No:
APT10SCE170B
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT10SCE170B
Package:
TO-247-2
Datasheet:
APT10SCE170B
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8V @ 10A -55°C~175°C 200μA @ 1700V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
APT10SCE170B
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, PD-CASE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    214W
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 1700V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    23A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1700V
  • Current - Average Rectified (Io)
    23A DC
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1700V
  • Capacitance @ Vr, F
    1120pF @ 0V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A