  • APT1001RBN
APT1001RBN
advertisement
Manufacturer No:
APT1001RBN
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-APT1001RBN
Package:
TO-247-3
Datasheet:
APT1001RBN
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1 Ω @ 5.5A, 10V ±30V 2950pF @ 25V 130nC @ 10V 1000V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 11126
Step5Bar-code shipping tag
APT1001RBN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWER MOS IV®
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    310W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    310W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1 Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2950pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    130nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1000V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A