  • APS-6R3ELL391MHB5S
APS-6R3ELL391MHB5S
advertisement
Manufacturer No:
APS-6R3ELL391MHB5S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-APS-6R3ELL391MHB5S
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
390μF 6.3V Aluminum Polymer Capacitors 20% Radial Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 390μF.
20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. The type of the APS-6R3ELL391MHB5S capacitor United Chemi-Con APS-6R3ELL391MHB5S is suitable to conduct the ripple current at 4.77A. APS-6R3ELL391MHB5S Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 6.3V. APS-6R3ELL391MHB5S Capacitor. The voltage for the part is specified as 6.3V volts. This device's minimum working temperature must not be less than -55°C. It's recommended that you utilize it when the temperature is below 105°C.
Series
Capacitance: 390μF
Tolerance: 20%
Package / Case: Radial
Packaging: Bulk
There are great quantities of applications of APS-6R3ELL391MHB5S Aluminum Polymer Capacitors.
  • Flashtube Ignition
  • Coupling or blocking
  • Audio Crossover
  • Spot Welding
  • Signal decoupling & power bypass
  • Smoothing Noise Filtering
  • Motor Control
  • To reduce power noise & signal noise
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Power Factor Correction
Step5Bar-code shipping tag
APS-6R3ELL391MHB5S
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Ripple Current
    4.77A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    11.5062mm
  • Length
    11.5mm