  • APHF1608LSEEQBDZGKC
APHF1608LSEEQBDZGKC
advertisement
Manufacturer No:
APHF1608LSEEQBDZGKC
HK JDW NO:
432-APHF1608LSEEQBDZGKC
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
Description:
LED RGB CLEAR 4SMD
Step5Bar-code shipping tag
APHF1608LSEEQBDZGKC
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
    2017
  • Series
    HELI Colour
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Number of Terminations
    4
  • Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V Red 2.65V Green 2.65V Blue
  • Viewing Angle
    140°
  • Optoelectronic Device Type
    TRIPLE COLOR LED
  • Current - Test
    2mA Red 2mA Green 2mA Blue
  • Lens Size
    1.60mmx0.80mm
  • Luminous Intensity
    15.0/70.0/10.0 mcd
  • Millicandela Rating
    15mcd Red, 70mcd Green, 10mcd Blue
  • Wavelength - Peak
    630nm Red 515nm Green 460nm Blue
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Overall Height
    0.5mm
  • Wavelength - Dominant
    621nm Red 525nm Green 465nm Blue
  • Height (Max)
    0.60mm