  • APA2106SECK/J4-PRV
APA2106SECK/J4-PRV
advertisement
Manufacturer No:
APA2106SECK/J4-PRV
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-APA2106SECK/J4-PRV
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
Description:
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
APA2106SECK/J4-PRV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Supplier Device Package
    SMD
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.10mm Lx1.00mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Color
    Orange
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Domed Top
  • Lens Size
    1.70mmx0.60mm
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Luminous Intensity
    550 mcd
  • Millicandela Rating
    550mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    611nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength - Dominant
    605nm
  • Height
    600μm
  • Length
    2.1mm
  • Width
    1mm
  • Height (Max)
    0.60mm