  • APA0812122M004R
APA0812122M004R
advertisement
Manufacturer No:
APA0812122M004R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
HK JDW NO:
17928-APA0812122M004R
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V SMD
Step5Bar-code shipping tag
APA0812122M004R
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
  • Mfr
    KYOCERA AVX
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Series
    APA
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4 V
  • Capacitance
    1200 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    222.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.45 A @ 100 kHz