  • AOZ8001AJI-12
AOZ8001AJI-12
advertisement
Manufacturer No:
AOZ8001AJI-12
HK JDW NO:
62-AOZ8001AJI-12
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
AOZ8001AJI-12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AOZ8001AJI-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Applications
    Ethernet
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.4mm
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    12.5V
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Line Protection
    Yes
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15V Typ
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    13A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    19V
  • Peak Pulse Current
    12A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    2
  • Breakdown Voltage
    15V
  • Capacitance @ Frequency
    1.8pF @ 1MHz
  • Length
    3.04mm