  • AOT14N50
AOT14N50
advertisement
Manufacturer No:
AOT14N50
HK JDW NO:
62-AOT14N50
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 380m Ω @ 7A, 10V ±30V 2297pF @ 25V 51nC @ 10V 500V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 39965
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AOT14N50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AOT14N50 .
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    278W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    278W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380m Ω @ 7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2297pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    14A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    51nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    14A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V