  • AOK60N30L
AOK60N30L
advertisement
Manufacturer No:
AOK60N30L
HK JDW NO:
62-AOK60N30L
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 56mOhm @ 30A, 10V ±30V 5330pF @ 25V 106nC @ 10V 300V TO-247-3
Step5Bar-code shipping tag
AOK60N30L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    658W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    56mOhm @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5330pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    106nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    300V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Input Capacitance
    5.33nF
  • Rds On Max
    56 mΩ