  • AOK10N90
AOK10N90
advertisement
Manufacturer No:
AOK10N90
HK JDW NO:
62-AOK10N90
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 980m Ω @ 5A, 10V ±30V 3160pF @ 25V 75nC @ 10V 900V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 6578
Step5Bar-code shipping tag
AOK10N90
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AOK10N90 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Configuration
    Single
  • Power Dissipation-Max
    403W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    980m Ω @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3160pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    10A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    75nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    900V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    10A