  • AMM150PS19
AMM150PS19
advertisement
Manufacturer No:
AMM150PS19
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-AMM150PS19
Package:
Datasheet:
AMM150PS19
Description:
XP POWER AMM150PS19AC/DC Power Supply, Medical, Mains Plug Sold Separately, 80 V, 264 V, 150 W, 19 V, 7.9 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMM150PS19
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wall
  • Weight
    980g
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2009
  • Series
    AMM150 (150W)
  • Size / Dimension
    8.17Lx3.23W x 1.96 H 207.6mmx82.0mmx49.7mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    Medical
  • Power Rating
    150W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cUL
  • Efficiency
    85%
  • Lead Length
    1.22m
  • Max Output Current
    7.9A
  • Max Supply Voltage
    264V
  • Min Supply Voltage
    90V
  • Voltage - Input
    80V~264VAC
  • Output Current
    7.9A
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    150W
  • Min Input Voltage
    80V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Max Output Power
    150W
  • Form
    Desktop (Class I)
  • Region Utilized
    International
  • Cord Length
    78 1.98m
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    DIN, 4 Pin
  • Nominal Output Voltage
    19V
  • Height
    82mm