  • AML24GBC2CA02
AML24GBC2CA02
advertisement
Manufacturer No:
AML24GBC2CA02
HK JDW NO:
384-AML24GBC2CA02
Package:
Datasheet:
AML24GBC2CA02
Step5Bar-code shipping tag
AML24GBC2CA02
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.85mm
  • Body Breadth
    18.92 mm
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    14VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Illumination Type
    Lamp
  • Actuator Marking
    Varies by Cap
  • Body Height
    36mm