  • AML24FBE3AA03
AML24FBE3AA03
advertisement
Manufacturer No:
AML24FBE3AA03
HK JDW NO:
384-AML24FBE3AA03
Package:
Datasheet:
AML24FBE3AA03
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AML24FBE3AA03
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    AML24
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Illumination Voltage (Nominal)
    28VAC