  • AML24FBA3AA04
AML24FBA3AA04
advertisement
Manufacturer No:
AML24FBA3AA04
HK JDW NO:
384-AML24FBA3AA04
Package:
Datasheet:
AML24FBA3AA04
Step5Bar-code shipping tag
AML24FBA3AA04
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Panel Mount, Snap-In
  • Number of Pins
    3
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.85mm
  • Body Breadth
    18.92 mm
  • Actuator Type
    Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A