  • AML24EBA3CC04
AML24EBA3CC04
advertisement
Manufacturer No:
AML24EBA3CC04
HK JDW NO:
384-AML24EBA3CC04
Package:
Datasheet:
AML24EBA3CC04
Step5Bar-code shipping tag
AML24EBA3CC04
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.85mm
  • Body Breadth
    18.92 mm
  • Actuator Type
    Actuator Arm, Cap Required
  • Circuit
    4PDT
  • Switch Function
    On-On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Actuator Marking
    Varies by Cap
  • Body Height
    36mm