  • AML24EBA2CA05
AML24EBA2CA05
advertisement
Manufacturer No:
AML24EBA2CA05
HK JDW NO:
384-AML24EBA2CA05
Package:
Datasheet:
AML24EBA2CA05
Step5Bar-code shipping tag
AML24EBA2CA05
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Black
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    28.85mm
  • Body Breadth
    18.92 mm
  • Actuator Type
    Actuator Arm, Cap Required
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    Mom-On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Actuator Marking
    Varies by Cap
  • Body Height
    36mm