  • AML24EBA2AA03
AML24EBA2AA03
advertisement
Manufacturer No:
AML24EBA2AA03
HK JDW NO:
384-AML24EBA2AA03
Package:
125
Datasheet:
AML24EBA2AA03
Step5Bar-code shipping tag
AML24EBA2AA03
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Contact Plating
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    125
  • Published
    1998
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Actuator Arm, Cap Required
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A