  • AML24EBA2AA01
AML24EBA2AA01
advertisement
Manufacturer No:
AML24EBA2AA01
HK JDW NO:
384-AML24EBA2AA01
Package:
Datasheet:
AML24EBA2AA01
Description:
Quantity:
In Stock : 69
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AML24EBA2AA01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Poles
    1
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current Rating
    3A
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Actuator Marking
    Varies by Cap
  • Length
    2.79mm
  • Width
    508μm
  • Body Height
    36mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    AML24
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC 2A DC
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Actuator Type
    Actuator Arm, Cap Required
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A