  • AMER150-50300CAZ
AMER150-50300CAZ
advertisement
Manufacturer No:
AMER150-50300CAZ
HK JDW NO:
21-AMER150-50300CAZ
Package:
Datasheet:
AMER150-50300CAZ
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMER150-50300CAZ Overview
LED drivers with this design have 1 outputs.It's mounted by Wire.There is 50V voltage output from this device.It is important not to exceed 75°C in order to ensure stable operation.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.LED drivers can deliver all benefits of 3A due to their maximum output current.
AMER150-50300CAZ Features
AMER150-50300CAZ Applications
There are a lot of Aimtec AMER150-50300CAZ LED Driver ICs applications.
  • A- lamps
  • Stage and Studio lighting
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Sports Facility Lighting
  • OLED power supply for portable equipment
  • Portable lighting
  • Amusement Machines
  • Gallery lighting
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
Step5Bar-code shipping tag
AMER150-50300CAZ
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Output
    50V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    150W
  • Height
    58.928mm
  • Length
    181.102mm
  • Width
    46.99mm