  • AMEPR15D-5030AZ-UD
AMEPR15D-5030AZ-UD
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR15D-5030AZ-UD
HK JDW NO:
21-AMEPR15D-5030AZ-UD
Package:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMEPR15D-5030AZ-UD Overview
It has 1 outputs for LED drivers.On the Wire, a device is mounted.It produces a voltage of 50V volts.Operating temperatures should not exceed 80°C in order to ensure stable operation.Stable operation requires a temperature higher than -20°C.When operating with a maximum output current of 300mA, it can deliver all the benefits of a LED driver.
AMEPR15D-5030AZ-UD Features
AMEPR15D-5030AZ-UD Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR15D-5030AZ-UD LED Driver ICs applications.
  • Medical surgery lighting
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • General lighting
  • Stage and Studio lighting
  • Linear fluorescent
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Gallery lighting
  • Sports Facility Lighting
  • Museum lighting
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR15D-5030AZ-UD
  • Weight
    160g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    300mA
  • Voltage - Output
    50V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    15W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm