  • AMEPR15D-3650AZ-110W
AMEPR15D-3650AZ-110W
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR15D-3650AZ-110W
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AMEPR15D-3650AZ-110W
Package:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMEPR15D-3650AZ-110W Overview
The mount is in the way of Wire.There is 36V voltage output from this device.Temperatures should not exceed 80°C in order to ensure stable operation.It is necessary to maintain a higher operating temperature than -20°C in order to achieve stable operation.When operating with a maximum output current of 500mA, it can deliver all the benefits of a LED driver.
AMEPR15D-3650AZ-110W Features
AMEPR15D-3650AZ-110W Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR15D-3650AZ-110W LED Driver ICs applications.
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • Scanners and Handy Terminals
  • LED Lightings for Industrial Equipment
  • Street lighting
  • High-end retail lighting
  • Museum lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Replacement lamps
  • Stage Lighting and Signage
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR15D-3650AZ-110W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wire
  • Weight
    200g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Efficiency
    82 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Output
    36V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    15W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm