  • AMEPR10D-5020AZ-110W
AMEPR10D-5020AZ-110W
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR10D-5020AZ-110W
HK JDW NO:
21-AMEPR10D-5020AZ-110W
Package:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMEPR10D-5020AZ-110W Overview
There is a mounting of it by Wire.This device produces a voltage of 50V volts.It is important that the operating temperature not exceed 80°C in order to ensure stable operation.It is necessary to maintain a higher operating temperature than -20°C in order to achieve stable operation.LED drivers deliver all their benefits with a maximum output current of 200mA.
AMEPR10D-5020AZ-110W Features
AMEPR10D-5020AZ-110W Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR10D-5020AZ-110W LED Driver ICs applications.
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Down lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Stage and Studio lighting
  • Street lighting
  • OLED power supply for portable equipment
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Other Electronic Devices
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • Scanners and Handy Terminals
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR10D-5020AZ-110W
  • Weight
    200g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Efficiency
    79 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    200mA
  • Voltage - Output
    50V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Power - Output
    10W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm