  • AMEPR10D-1270AZ-UW
AMEPR10D-1270AZ-UW
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR10D-1270AZ-UW
HK JDW NO:
21-AMEPR10D-1270AZ-UW
Package:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMEPR10D-1270AZ-UW Overview
It has 1 outputs for LED drivers.The mount is in the direction of Wire.There is 12V voltage output from it.Temperatures above 80°C should not be allowed to exceed operating temperatures in order to ensure stable operation.Stable operation requires an operating temperature greater than -20°C.LED drivers are able to deliver all the benefits of LEDs at their maximum output current of 700mA.
AMEPR10D-1270AZ-UW Features
AMEPR10D-1270AZ-UW Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR10D-1270AZ-UW LED Driver ICs applications.
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Stage Lighting and Signage
  • Portable lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Stage and Studio lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Amusement Machines
  • LED headlights
  • Refrigeration lighting
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR10D-1270AZ-UW
  • Weight
    200g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    79 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    700mA
  • Voltage - Output
    12V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Power - Output
    10W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm