  • AMEPR10D-1270AZ-110W
AMEPR10D-1270AZ-110W
advertisement
Manufacturer No:
AMEPR10D-1270AZ-110W
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AMEPR10D-1270AZ-110W
Package:
Description:
PMIC
Purchasing and Inquiry
AMEPR10D-1270AZ-110W Overview
It's mounted by Wire.There is 12V voltage output from this device.In order to ensure stable operation, the operating temperature should not exceed 80°C.For stable operation, the operating temperature should be higher than -20°C.LED drivers deliver all their benefits with a maximum output current of 700mA.
AMEPR10D-1270AZ-110W Features
AMEPR10D-1270AZ-110W Applications
There are a lot of Aimtec AMEPR10D-1270AZ-110W LED Driver ICs applications.
  • A- lamps
  • LED headlights
  • Linear fluorescent
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • High-end retail lighting
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Amusement Machines
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Street lighting
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
Step5Bar-code shipping tag
AMEPR10D-1270AZ-110W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wire
  • Weight
    200g
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Efficiency
    79 %
  • Voltage - Isolation
    0V
  • Max Output Current
    700mA
  • Voltage - Output
    12V
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Current - Leakage
    250μA
  • Power - Output
    10W
  • Height
    33.02mm
  • Length
    133.096mm
  • Width
    29.972mm