  • AMEL15-5S277HAVZ
AMEL15-5S277HAVZ
advertisement
Manufacturer No:
AMEL15-5S277HAVZ
HK JDW NO:
21-AMEL15-5S277HAVZ
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Step5Bar-code shipping tag
AMEL15-5S277HAVZ
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.106 lb (48.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Series
    AMEL15-277HAVZ
  • Size / Dimension
    1.87" L x 1.06" W x 0.92" H (47.6mm x 26.8mm x 23.5mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts)
    15 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Voltage - Input
    85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%