  • AME40-3.3SVZ
AME40-3.3SVZ
advertisement
Manufacturer No:
AME40-3.3SVZ
HK JDW NO:
21-AME40-3.3SVZ
Package:
7-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 26W
Step5Bar-code shipping tag
AME40-3.3SVZ
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    0.474 lb (215.00 g)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 70°C (With Derating)
  • Series
    AME40-VZ (40W)
  • Size / Dimension
    3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    26 W
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%