  • AME25-24S277PEVZ
AME25-24S277PEVZ
advertisement
Manufacturer No:
AME25-24S277PEVZ
HK JDW NO:
21-AME25-24S277PEVZ
Package:
10-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
Description:
2W DC/DC Converter
Step5Bar-code shipping tag
AME25-24S277PEVZ
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    10-DIP Module, 6 Leads
  • Weight
    0.265 lb (120.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Series
    AME25-277PEVZ
  • Size / Dimension
    2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    26 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
  • Efficiency
    85%
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    1.1A
  • Voltage - Input
    85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%