  • AME20-3.3SVZ
AME20-3.3SVZ
advertisement
Manufacturer No:
AME20-3.3SVZ
HK JDW NO:
21-AME20-3.3SVZ
Package:
8-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 12W
Step5Bar-code shipping tag
AME20-3.3SVZ
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 5 Leads
  • Weight
    0.209 lb (95.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Series
    AME20-VZ (20W)
  • Size / Dimension
    2.44" L x 1.77" W x 0.89" H (62.0mm x 45.0mm x 22.5mm)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    12 W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cURus
  • Efficiency
    73%
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Current - Output (Max)
    3.5A
  • Voltage - Input
    85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
  • Voltage - Output 2
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%