  • AMCA52-2R350G-S1F-T
AMCA52-2R350G-S1F-T
advertisement
Manufacturer No:
AMCA52-2R350G-S1F-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AMCA52-2R350G-S1F-T
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMCA52-2R350G-S1F-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    AMCA
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Applications
    LTE, WCS, WiMax™, WLAN
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Frequency
    2.35GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Power - Max
    3W
  • Bandwidth
    150MHz
  • Gain
    2.5dBi
  • Max Frequency
    2.35GHz
  • Frequency Range
    2.275GHz~2.425GHz
  • RF Family/Standard
    Cellular, WiFi
  • Antenna Type
    Chip
  • VSWR
    2
  • Number of Bands
    1
  • Frequency Group
    UHF 2GHz~3GHz
  • Frequency (Center/Band)
    2.4GHz
  • Height
    1.0922mm
  • Height (Max)
    0.043 1.10mm