  • AMA36UU2-120250Y
AMA36UU2-120250Y
advertisement
Manufacturer No:
AMA36UU2-120250Y
Manufacturer:
Aimtec
HK JDW NO:
21-AMA36UU2-120250Y
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AMA36UU2-120250Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.289 lb (131.00 g)
  • Mfr
    aimtec
  • Operating Temperature
    0°C ~ 40°C
  • Series
    AMA36-Y
  • Size / Dimension
    3.27" L x 1.38" W x 2.97" H (83.0mm x 35.0mm x 75.5mm)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    30 W
  • Approval Agency
    CE, cULus, IEC
  • Efficiency
    Level VI
  • Polarization
  • Current - Output (Max)
    2.5A
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Voltage - Output
    12V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    59" (1.50m)
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    USB C
  • No Load Power Consumption
    100mW (Max)