  • AM29000-16GC
AM29000-16GC
advertisement
Manufacturer No:
AM29000-16GC
Manufacturer:
AMD
HK JDW NO:
2937-AM29000-16GC
Package:
Datasheet:
AM29000-16GC
Description:
Microcontroller 5V
Quantity:
In Stock : 974
Step5Bar-code shipping tag
AM29000-16GC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    169
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ON-CHIP 512 BYTE BRANCH TARGET CACHE; MULTIPROCESSOR SUPPORT; 4 STAGE PIPELINE; BURST BUS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    169
  • JESD-30 Code
    S-CPGA-P169
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Speed
    16 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Supply Current-Max
    352mA
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Number of External Interrupts
    6
  • Height Seated (Max)
    4.953mm
  • Length
    44.704mm
  • Width
    44.704mm