  • ALT22A102DF385
ALT22A102DF385
advertisement
Manufacturer No:
ALT22A102DF385
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALT22A102DF385
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 4.49A 10mm Radial
Quantity:
In Stock : 125
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALT22A102DF385
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Tab
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Voltage - Rated DC
    385V
  • Voltage - Rated AC
    385V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    151mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    385V
  • Ripple Current
    4.49A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Current - Leakage
    2.31mA
  • Diameter
    40mm
  • Height
    105mm
  • Length
    105mm