  • ALS80H302DA100
ALS80H302DA100
advertisement
Manufacturer No:
ALS80H302DA100
HK JDW NO:
417-ALS80H302DA100
Description:
ALS80 3000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS80H302DA100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    3000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    95mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Impedance
    77mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.1A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.126 54.00mm