  • ALS80A223DF063
ALS80A223DF063
advertisement
Manufacturer No:
ALS80A223DF063
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS80A223DF063
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
ALS80 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 44
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALS80A223DF063
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALS80
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    22000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.5A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.7A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm