  • ALS71H471DB500
ALS71H471DB500
advertisement
Manufacturer No:
ALS71H471DB500
HK JDW NO:
417-ALS71H471DB500
Description:
ALS71 470μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS71H471DB500
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    531mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Lifetime @ Temp
    11000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    399mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.1A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.520 64.00mm