  • ALS71C123QS500
ALS71C123QS500
advertisement
Manufacturer No:
ALS71C123QS500
HK JDW NO:
417-ALS71C123QS500
Description:
ALS71 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS71C123QS500
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    12000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    19mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25.4A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    34.6A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    7.717 196.00mm