  • ALS71A512KF250
ALS71A512KF250
advertisement
Manufacturer No:
ALS71A512KF250
HK JDW NO:
417-ALS71A512KF250
Description:
ALS71 5100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS71A512KF250
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    5100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    53mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    36mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.6A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    16.2A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm