  • ALS71A122DA200
ALS71A122DA200
advertisement
Manufacturer No:
ALS71A122DA200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS71A122DA200
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ALS71A122DA200
Description:
ALS71 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS71A122DA200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALS71
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1200μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Lifetime @ Temp
    11000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    159mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.126 54.00mm