  • ALS70H363LM100
ALS70H363LM100
advertisement
Manufacturer No:
ALS70H363LM100
HK JDW NO:
417-ALS70H363LM100
Datasheet:
ALS70H363LM100
Description:
ALS70 36000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
ALS70H363LM100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    36000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Lifetime @ Temp
    19000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    12mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25.3A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    28.8A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.236 133.00mm