  • ALS70A623DE025
ALS70A623DE025
advertisement
Manufacturer No:
ALS70A623DE025
HK JDW NO:
417-ALS70A623DE025
Description:
ALS70 62000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 3503
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALS70A623DE025
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    62000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.504 12.80mm
  • Lifetime @ Temp
    11000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    23mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.5A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.1A @ 10kHz
  • Diameter
    36mm
  • Height
    82mm
  • Height Seated (Max)
    3.307 84.00mm