  • ALS70A513KF063
ALS70A513KF063
advertisement
Manufacturer No:
ALS70A513KF063
HK JDW NO:
417-ALS70A513KF063
Description:
ALS70 51000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ALS70A513KF063
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    51000μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.874 22.20mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    13mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.1A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    21.5A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.213 107.00mm