  • ALS30A153NP200
ALS30A153NP200
advertisement
Manufacturer No:
ALS30A153NP200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALS30A153NP200
Package:
Aluminum
Datasheet:
ALS30A153NP200
Description:
15mF Capacitor 20% Bulk 21400mA Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
ALS30A153NP200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Aluminum
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    15mF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    31.8mm
  • Reference Standard
    IEC60384-4
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    21400mA
  • ESR
    18 mΩ
  • Diameter
    77mm
  • Length
    146mm