  • ALF3LB-024
ALF3LB-024
advertisement
Manufacturer No:
ALF3LB-024
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-ALF3LB-024
Package:
Datasheet:
ALF3LB-024
Description:
Pushbutton,LED Illuminated,Flush Operator,Green,Momentary,30mm,24VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ALF3LB-024
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper, Silver
  • Mount
    Panel
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Momentary
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    24V
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Actuator Type
    Pushbutton, Round
  • Panel Cutout Dimensions
    30.5mm (Round)
  • Illumination
    Illuminated - Green
  • Compatible Series
    Altech, 30mm