  • ALF20G102EJ450
ALF20G102EJ450
advertisement
Manufacturer No:
ALF20G102EJ450
HK JDW NO:
417-ALF20G102EJ450
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
Description:
ALF20 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALF20G102EJ450
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    142mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Impedance
    93mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.42A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.42A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.835 72.00mm