  • ALF20C471DH450
ALF20C471DH450
advertisement
Manufacturer No:
ALF20C471DH450
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALF20C471DH450
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALF20 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALF20C471DH450
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Press-Fit
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALF20
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    270mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    185mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.95A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.12A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm