  • ALF20C333EH040
ALF20C333EH040
advertisement
Manufacturer No:
ALF20C333EH040
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ALF20C333EH040
Package:
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet:
Description:
ALF20 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
ALF20C333EH040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Press-Fit
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ALF20
  • Size / Dimension
    1.575Dia 40.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    33000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    33mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    18000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.74A @ 100Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.91A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm